Publicystyka

Pogranicze w ogniu

Pogranicze w ogniu
Za wygłoszenie w Peru opinii, że pisco jest chilijskie, można zginąć. Za przeciwne stwierdzenie w chilijskiej dolinie Elqui można porządnie zarobić w zęby. Wojna o pisco trwa i ma się nadzwyczaj dobrze. Może trwać jeszcze stulecia, bo jest nierozwiązywalna. Nie ma natomiast żadnego znaczenia dla patrzących z boku fachowców. Chile już dawno wygrało spór. I nie pomoże tu nawet wstawiennictwo Fidela Castro i Hugo Chaveza.

Pieniadze w płomieniach

Pieniadze w płomieniach
Producenci zniczy na Wszystkich Świętych przygotowują się przez cały rok. Sprzedaż zaczyna się już we wrześniu, ale o prawdziwym boomie mówić można w październiku. Wtedy znicze są wszędzie: w marketach, mniejszych sklepach, na straganach. Jakie znicze najchętniej kupują klienci i gdzie znaleźć dla nich miejsce w sklepie? Co roku pojawiają się dziesiątki nowych wzorów zniczy. Pracują nad nimi projektanci zatrudnieni przez producentów, a jeszcze częściej przez huty szkła. Bo, jak twierdzi Urszula Sobieszek z firmy Romex, produkującej znicze, to właśnie szklane od ok. czterech lat są w centrum zainteresowania klientów. – Już na wiosnę mamy gotowe wzory, a w czerwcu rozpoczynamy produkcję – podaje. Zdaniem producenta na Wszystkich Świętych konsumenci wybierają inne znicze niż przez cały rok. – Zwykle w ciągu roku świetnie sprzedają się znicze małe i średnie. Natomiast na Wszystkich Świętych klienci najczęściej szukają zniczy dużych i takich, które długo się palą – wyjaśnia Sobieszek. Klientów ogrania wtedy gigantomania. Dlatego firmy produkują znicze coraz większe. Są już znicze, które mają prawie pół metra wysokości! Są też takie, które palą się przez tydzień! Warto je mieć w swojej ofercie sklepowej…

Rynek lodów w Polsce

Rynek lodów w Polsce
Zbliża się lato – okres szczytu sezonu dla sprzedaży lodów. Producenci ostro przygotowują się do niego już od wielu miesięcy, jednak wyniki jakie osiągną są ściśle uzależnione od warunków pogodowych, na które niestety nie mają wpływu.Obecnie (w okresie kwiecień’05-marzec’06), w porównaniu z rokiem ubiegłym, sprzedaż lodów odnotowuje niewielki wzrost sprzedaży (+4,2% ilościowo) sterowany przez segment lodów familijnych, powodując wzrost jego udziałów o niemal 4pp – do poziomu 42,1%.

Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy odpowiednio się przygotuj aby spełnianie marzeń nie stało się koszmarem!

Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy odpowiednio się przygotuj aby spełnianie marzeń nie stało się koszmarem!
Osoba wybierająca się na wypoczynek za granice powinna wiedzieć o pewnych żelaznych zasadach w przemieszeniu się po świecie w celach turystycznych przy pomocy biur, aby nie dołączyć do grupy ludzi, którzy przeżyli koszmar „zmarnowanych” wczasów. Trud zdobycia informacji o kulturze, obyczajach, itp. kraju do którego zmierzamy się udać może uchronić nas przed pasmem nieprzyjemnych przeżyć w przypadku nieprzewidzianych tzw. zdarzeń losowych (kradzież naszych dokumentów, wypadek drogowy itp.).